دکوراسیون

فرش زربفت چیست ؟

پارچه زربافت

فرش زربفت چیست ؟

معمولا پارچه های زربفت یا زربافت پارچه هایی بافته شده از طلا و زر هستند فرش های زربفت نیز  از دوران صفویه تا به امروز از لحاظ شهرت و زیبایی زبانزد خاص و عام بوده است این فرش ها یکی از مهمترین کالاهای صادراتی در آن دوران بوده اند زیرا همانطور که از نامش پیداست در این فرش ها جدا از ابریشم از متریال های طلا و نقره به کارگرفته می شده  به همین دلیل فرش زربفت یا زربافت ظاهری زیبا و درخشنده ارائه می نماید در ادامه به مباحث بیشتری نسبت به فرش های زربفت می پردازیم .

پارچه زربافت
در فرش زربفت چگونه از طلا و نقره استفاده شده ؟
نخ سیم تاب چگونه به وجود آمده ؟
خصوصیات و ویژگی های فرش زربافت
پارچه زربافت چیست ؟
فروش فرشینه ارزان در طرح های مختلف

در فرش  زربفت چگونه از طلا و نقره استفاده شده ؟

در پود فرش زربفت از نخ های سیم تاب استفاده شده است این فرش ها از گل های برجسته همچنین قسمت های غیر برجسته مانند فرش های سوف گلیم بافی برخوردار است در قسمت های گلیم باف از دسته هایی نخ سیم تاب در رنگ های طلایی , نقره ای و مسی کمرنگ استفاده شده است .همچنین تارها و گل های برجسته این فرش از جنس ابریشم خالص هستند .

نخ سیم تاب چگونه به وجود آمده ؟

تولید نخ سیم تاب بدین گونه است که با پیچیدن نوار باریک و نازکی دور نخ ابریشم ایجاد می شود بر اساس آزمایشات انجام شده بیش از 98% روکش فلزی نخ سیم تاب آلیاژ نقره می باشد و تنها 2 درصد آن را طلا و سایر ناخالصی ها مانند سرب تشکیل داده با توجه به اینکه جداسازی این ناخالصی ها کارساده ای نبوده اما حدس زده می شود که از جیوه کمک گرفته می شده است در ابتدا یک ورق نازک نقره با حد اکثر درجه خلوص جیوه اندود می شد و سپس با ورقه های نازک طلا روکش داده میشد سپس این ورقه مدتی در حرارتی ملایم قرار داده و پس از سرد شدن از غلطک های فلزی عبور می دادند تا نازک شود ورقه های آماده شده توسط قیچی بریده می شد سپس به کارگاه های مخصوص ارسال تا با ابزاری مناسب دور نخ های ابریشمی پیچانده شوند .

خصوصیات و ویژگی های فرش زربافت

توانایی بی نظیر ایرانیان در هنر فرش بافی از دوران باستان تا عصر جدید باعث به جود آمدن فرش های نفیس و زیبا و زینت بخش تعدادی از آنها در موزه های ایران و دیکر کشورهای جهان می باشد ویژگی های فرش زربافت استفاده از پنبه و ابریشم و وجود گره هایی از طلا و نقره , استفاده از رنگ های شفاف , ظاهری زیبا و درخشنده و رنگ های روشن ازجمله صورتی , سبز , زرد فرش های زربافت را یکی از زیباترین فرش ها نموده است .

پارچه زربافت چیست ؟

زری به مفهوم پارچه بافته شده از زر بوده , زری پارچه ای ظریف و بسیار گراقیمت است تار آن از ابریشم و پودهای آن از ابریشم رنگی همچنین یکی از پودها نخ گلابتون  زرین می باشد پارچه های زری در زمان خود شهرتی عالم گیر داشته اند به طوری که نمونه هایی از این پارچه های زیبا در موزه های ایران و دیگر کشورهای جهان دیده می شود در گذشته از این پارچه ها برای لباس های پادشاهان ؛ وزیران و درباریان استفاده میشد اما امروزه اکثرا در ابزارهای تزئینی مانند رومیزی کاربرد دارد .

فرش ابریشم چیست ؟

موفق  و پیروز باشید

فروشگاه اینترنتی لایکتیک

3 دیدگاه در “فرش زربفت چیست ؟

 1. جلیل رحیمی گفت:

  با سلام و دعای خیر
  شما بیشتر در مورد نحوه درست کردن نخ طلایی صحبت کرده اید. ولی در مورد بافت فرش با نخ طلایی چیزی نفرموده آید. اگر ممکنه لطفاً در مورد نحوه بافت فرش با نخ طلایی هم توضیح دهید. بسیار ممنون خواهم شد.

 2. فرخی گفت:

  باسلام و خسته نباشید
  اگر ممکنه در مورد بافت فرش های زربفت که دران از طلا و نقره استفاده میشود بیشتر تو ضیح دهید که چگونه بافته میشود ؟ممنون

  1. liketik گفت:

   با سلام
   حوزه تخصصی این سایت فرشینه های مخمل میباشد.
   جهت مشاهده مدلها به لینک زیر مراجعه نمایید:
   https://liketik.com/product-category/farshineh/

   با تشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.