پارچه ها

پارچه ها را بیشتر بشناسیم

پارچه زربافت

پارچه  چیست ؟

در تعریف پارچه می توان گفت که لایه ای انعطاف پذیر بوده که از شبکه ای از نخ ها , الیاف طبیعی و یا مصنوعی به وجود آمده است نوع نخ الیاف , ساختار و طریقه قرار گرفتن آن در کنار هم ساختمان پارچه ها را به وجود می آورند به طور کلی منسوجات از روش های بافت  تاری , پودی , بی بافت و گره زدن به وجود می آیند پارچه ها و منسوجات به طور کل در سه دسته پارچه های طبیعی , پارچه های مصنوعی و یا پارچه های ترکیبی طبقه بندی می شوند منسوجات طبیعی منشأ گیاهی حیوانی داشته و از طبیعت به دست می آیند نوع مصنوعی از مواد شیمیایی تهیه می گردد و نوع ترکیبی منسوجات از الیاف با ترکیب این دو نوع تهیه می شود هر کدام تراکم و ویژگی های مختلفی داشته و در زندگی امروزی کاربردهای متفاتی دارند .

پارچه زربافت
تاریخچه پارچه
نام پارچه های قدیمی
ماده اولیه برای تهیه پارچه چیست ؟

نازلترین قیمت چاپ پارچه در عبدل آباد

تاریخچه پارچه

انسان های اولیه بای پوشش بدن خود از پوست درختان , برگ گیاهان و پوست حیوانات شکارشده استفاده می کردند با گذشت سال ها آنها از برای پوشش و محافظت بدن خود از آسیب های محیطی تنها قسمتی از بدن را می پوشاندن و گاهی نیز برای متمایز شدن از دیگران مثلا افراد قبیله استفاده می کردند با گذشت زمان به تدریج لباس مظهر زیبایی , قدرت و منزلت بین افراد شد  طبق کاوش های به دست آمده مردمان ایران جزء اولین کسانی بودند که به بافندگی پارچه پرداختند و قدمت ریسندگی در ایران به 8 تا 10 سال قبل می رسد و ایران جزء اولین اقوامی بودند که برای پوشش بدن خود از لباس استفاده میکردند .در بسیاری از محوطه های باستانی عصر نوسنگی در کشور ما ایران دوک های متعددی یافت شد و مهری به دست آمده از محوطه چغامیش خوزستان متعلق به 3300 سال قبل از میلاد که زنی را در حال نخ ریسی نشان می دهد .

نام پارچه های قدیمی

پارچه قدیمی ایرانی شامل پارچه زربفت , چلوار , کرباس , متقال , کتان , مخمل , حریر , ململ , ماهوت , کلوکه , آغبانو , کرپ دوشین , دبیت , مخمل کاشان , زربفت کاشان , بورسا , شال های کشمیر , دنیم , حوله ای و…. می باشد .

ماده اولیه برای تهیه پارچه چیست ؟

مواد اولیه برای پارچه و منسوجاتی که منشأ طبیعی دارند .

الیاف پنبه ای

گیاه پنبه توسط دستگاه برداشته شده و سپس از طریق غلطک دانه ها حذف می گردد .

الیاف کتان

از گیاه کتان به صورت دستی در زمین کشت و پس از آماده شدن برداشت می شود و برای تولید پارچه مورد مصرف می باشد .

الیاف ابریشمی

این نوع الیاف طبیعی منشأ حیوانی داشته و از پیله کرم ابریشم به وجود می آید که توسط لایه ای نازک از رشته های ابریشمی پوشیده شده نرم گردیده و به شکل یک رشته تکمیل می گردد در انتها نیز همراه با چندین رشته در هم تابیده می گردد .

مواد اولیه برای پارچه و منسوجاتی که منشأ مصنوعی دارند .

الیاف نایلونی

از جمله الیاف مصنوعی الیافی هستند که ساخته دست بشرند از جمله این الیاف می توان به نایلون اشاره نمود مواد تشکیل دهنده نایلون زغال سنگ , نفت , آب و هوا می باشد .

الیاف پلی استر

از دیگر پارچه با منشأ مصنوعی می توان به پلی استر اشاره نمود که کاربردهای وسیعی در زندگی روزمره نیز دارد این نوع نسبت به نایلون و ابریشم از استحکام و تنوع بیشتر برخوردار است این ماده به کمک مواد شیمیایی به کمک یک نخ ریس به وجود آمده که پلی استر آن از الکل ایجاد می گردد .

الیاف پشمی

نوعی از الیاف موجود در اکثر پارچه ها الیاف پشمی بوده که منشأ حیوانی دارند این الیاف را پس از شست و شو کرچ داده و آن را به پارچه تبدیل می کنند .

خرید سرویس روتختی جدید و ارزان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *