سرویس روتختی و خواب

نکات مهم در برش پارچه

نکات مهم در برش پارچه

نکات مهم در برش پارچه

یکی از پر استفاده ترین و قدیمی ترین ها در زندگی بشر منسوجات هستند انسان های اولیه درابتدا از پوست حیوانات برای خود لباس تهیه می کردند تا در زمستان از سرما و تابستان از نور آفتاب و نیش حشرات در امان بمانند امروزه خیاطان از منسوجات برای دوخت انواع پوشاک , لوازم تزئینی منزل مانند روتختی , پرده , روبالشی , رومیزی و…..استفاده می کنند با توجه به اینکه هر پارچه از کیفیت ها و میزان تراکم مختلف تولید شده اند بنابراین برای دوخت برشی خاص را می طلبند به عنوان مثال برش پارچه های حریر به دلیل لیز خوردن با برش پارچه های نخ پنبه ای متفاوت است و برشی نامنظم باعث دوخت نامناسب و زشت می شود در ادامه به نکات مهم در برش پارچه می پردازیم .

سرویس کامل روتختی
نحوه برش انواع پارچه
برش پارچه از بیراه
نکات مهم در برش پارچه

سرویس روتختی با بهترین جنس پارچه ها

نحوه برش انواع پارچه

نحوه برش پارچه حریر

پارچه حریر به دلیل ظرافت و لیز بودن هنگام برش دقت بیشتری را می طلبد برای برش این پارچه و عدم جابه جایی آن بهتر است پارچه را روی موکت پهن نمود .

نحوه برش پارچه چهارخانه

ابتدا از عرض پارچه را به گونه ای تا نمود که خطوط چهارخانه روی هم قرار گیرند سپس با سوزن ثابت می نماییم در ادامه هر دو لای پارچه را دست کشیده تا صاف بشود .

برش پارچه راه راه

نکات مهم در برش پارچه راه راه این است که نوارهای ناهموار در یک جهت بریده شوند بدیت ترتیب باید از الگوی خواب دار استفاده نمود برای اینکه لایه های رویی با لایه های زیری مطابقت پیدا کند در حین برش راه راه های هموار بر روی دولایه پارچه یک سنجاق را به آن بزنید که راه راه ها دچار به همریختگی نشوند نوارهای ناهموار به صورت راحت و آسان روی پارچه یک لایه برش داده می شوند .

برش پارچه از بیراه

از نکات مهم در برش پارچه که در نحوه یک دوخت با کیفیت بسیار حساس نیز تلقی می شود راه و بیراه پارچه است زیرا در صورت برشی نادرست هنگام شست و شو مشکلاتی نیز ایجاد می کند پارچه به طور معمول کش نمی آید اما در جهت بیراه کمی حالت کشی دارد از دیگر حالت های پارچه اریب است که حالت ارتجاعی بسیار دارد و در آن برای جانمایی الگو باید دقت زیاد نمود در الگوهای ژورنال خطوط راهنمایی به راه پارچه اشاره می کند بنابریان باید این خطوط در راستای ترکی یا راه پارچه باشد . باید به این امر دقت نمود که الگوها کج نشوند زیرا این کار موجب می شود که بخشی حالت کشی داشته و بخشی دیگر محکم یا پس از شست و شو کمی باز شوند .

نکات مهم برش پارچه

  • برای برش دقیق چین و چروک را توسط اتو بر طرف کنید .
  • از قیچی تیز استفاده کنید تا برشی صاف و یکدست داشته باشید .
  • از قیچی مخصوص برش کاغذ برای برش کاغذ الگو و از قیچی پارچه برای برش پارچه استفاده کنید .
  • در صورت استفاده از الگوی کاغذی آن را توسط سوزن با پارچه متصل کنید .
  • در صورت استفاده از پارچه نخی یا کتان با کشیدن نخ عرضی پارچه را صاف کنید اما این امر در پارچه های چهارخانه صورت نمیگیرد بلکه در آنها باید از روی خط پارچه آن را صاف نمود .
طرح های جدید پرده چاپی با پارچه های با کیفیت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.